Jak czyścić szmaragd?

Categories czyszczenieSzmaragdy

Szmaragd jest bez wątpienia jednym z piękniejszych kamieni szlachetnych. Wśród kobiet kochających biżuterię ma stałe grono zwolenniczek, które nie wyobrażają sobie biżuterii innej niż właśnie ta z oczkiem szmaragdowym. Niestety, tak jak każda biżuteria, tak również ta ze szmaragdem może się brudzić. Osadzać może się na niej kurz oraz nasz pot wymieszany z resztkami naskórka. Na szczęście czyszczenie biżuterii ze szmaragdem nie nastręcza większych trudności.

Jeżeli szmaragdowe oczko osadzone jest w złocie, biżuterię można bez obaw zanurzyć w ciepłej wodzie. Wystarczy dodać do niej odrobinę płatków mydlanych, aby skutecznie usunąć nawet dość grubą warstwę osadu. Po wyjęciu z wody pierścionek, kolczyki lub wisiorek należy dokładnie opłukać. W przeciwnym razie mydło pozostanie na ich powierzchni, tworząc brzydki osad. Kolejnym etapem jest osuszenie. Tutaj warto sięgnąć po miękką szmatkę, która nie porysuje biżuterii. Chodzi w tym wypadku nie tylko o sam szmaragd, który jest kamieniem twardym, co o jego oprawę.

z33Jeżeli kamień został umieszczony w oprawie ze srebra, proces czyszczenia przebiega bardzo podobnie. By jednak na biżuterii nie pojawiał się brzydki osad w czarnym kolorze, trzeba odciąć od niej dopływ powietrza. To właśnie dlatego zaleca się przechowywać ją w strunowych woreczkach lub owiniętą kawałkiem folii aluminiowej. Do czyszczenia można używać również pasty zębów. Warunek jest jednak jeden: nie może ona zwierać ścierających drobinek, który mogłyby pozostawić na biżuterii brzydkie rysy.

Szmaragd warto po wyczyszczeniu biżuterii ładnie wypolerować. Wystarczy w tym celu sięgnąć po wykonaną z bawełny ściereczkę, która sprawdza się w tej roli doskonale. Kamień pocieramy kilkukrotnie miejsce przy miejscu. Taki zabieg sprawi, że będzie on pięknie się mienił.

Szmaragd jest jednym z tych kamieni szlachetnych, które zachwycają swoją urodą. Aby jednak tak było, biżuterię z nim należy regularnie czyścić. Wówczas będzie o zachwycał swoim wyglądem, roztaczając niesamowity blask.