Właściwości i moc szmaragdu

Categories właściwościSzmaragdy

Szmaragdy to przepiękne i niezwykle cenione kamienie – odmiana berylu, uzyskująca przejrzystą, zieloną barwę. Właśnie od owej barwy pochodzi nazwa tego urodziwego kamienia – „smaragdos” oznacza po grecku „zielony”, podobnie jak łacińskie „smaragdus”. Jakie posiada właściwości i z czym związana jest jego moc?

    9O SZMARAGDZIE

Szmaragdy stosowane są w jubilerstwie już od czasów starożytnych. Ludzie zachwycali się nimi przez wieki – uważano, że jest to kamień, który nie tylko wspaniale wygląda, ale potrafi również oddziaływać na wnętrze człowieka.
Szmaragdy to odmiany berylu, należącego do grupy krzemianów. Ich charakterystyczna, zielona barwa, to skutek domieszek jonów chromu – a zdarza się, że również wanadu oraz żelaza.

    SZMARAGD – WŁAŚCIWOŚCI MAGICZNE I NIEMAGICZNE

Szmaragdy zawierają często różnego rodzaju inkluzje, czyli znajdujące się w minerale ciała obce. Mogą to być zarówno inkluzje gazowe, jak również ciekłe i mineralne. Po nich można poznać, skąd dana bryłka kamienia została wydobyta. Cechą charakterystyczną tego minerału jest również jego słaba luminescencja w bliskim UV oraz świecenie zielonym światem w dalekim UV, jak również pleochroizm, czyli zmiana barwy pod wpływem polaryzacji światła przez niego przechodzącego.
Co jeśli chodzi o właściwości magiczne szmaragdu? Mówi się, że w bardzo pozytywny sposób działa na ludzi. Potrafi ich uspokoić i wpłynąć łagodząco na ich skołatane nerwy. Być może to jego zielona barwa, która – jak twierdzą badacze – działa uspokajająco na człowieka. Dość, że już w czasach starożytnych zauważono ów właściwość tego przepięknego kamienia – Pliniusz Starszy pisał także, że przynosi on ukojenie zmęczonym, ludzkim oczom.

Zobacz też https://www.youtube.com/watch?v=9O7W_WRtXLc

    MOC SZMARAGDU

Czy szmaragdy pomagają na coś jeszcze? Jakie zdrowotne profity można odnotować dzięki ich noszeniu?
Szmaragdy wpływają na wiele funkcji i organów w naszym ciele. Między innymi kamień ten polecany jest:
– przy chorobach serca
– przy nadciśnieniu
– przy bezsenności
– przy wzdęciach i zgadze, a także przy problemach z jelitami, woreczkiem żółciowym, wątrobą oraz żołądkiem
– przy zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz problemach z katarem i kaszlem
– przy problemach z oczami (zapalenie spojówek, zmęczenie oczu, krótkowzroczność i nadwzroczność)

  Ponadto – prócz zdrowotnego oddziaływania na cały organizm – szmaragdy wpływają na naszą psychikę. Pomagają się uspokoić i wyciszyć – wrócić do wewnętrznej równowagi. Jego noszenie sprzyja porozumieniu z innymi, bowiem wzmacnia więzi partnerskie i przyjacielskie. Kamienie te pomagają również pozbyć się uczucia rozpaczy i żalu – dzięki nim można na powrót nabrać chęci do życia!